Ursprungligen postat av Horknullarn
Klubbar så beror det ju helt och hållet på vad du söker. Men Green Mango är väl det särskilda tillhållet för alla turister, mycket små barer och ett par discon, du har även Ark Bar som håller Europeiska priser, 30 kr för en öl. Fint läge, dock grymt överreklamerat!
Men min fråga är vad du jämför med sedan tidigare? Vore kul att veta så man vet vart man INTE skall åka då. För Samui/Chaweng är same same allt annat i Thailand. Det klart bästa fest stället jag varit på för egen del är Bangla Road (Patong)
Klart bästa stranden fann jag i LAMAI Beach.
Varit nere ett par gånger på Samui och Chaweng. Första gången 2002 har jag för mig, Men det lilla gemytliga som fanns där förut finns inte kvar. Det är som sagt same same som överallt annars.
Utveckla gärna vad du ska göra dära, reser du med vänner/ensam/flickvän eller skall du rent av kanske skaffa flickvän?
Lite mera info och jag kan nog hjälpa dig lite mera!
Har varit både i Patong och Pattaya nyligen och gillar båda två men det jag såg i Chaweng liknade mer nattlivet från de stora turistorterna i södra Europa vilka jag tycker har en skönare uppbyggnad som jag saknat och inte sett tidigare i sköna Thailand.
På de videos jag såg från Chaweng var det blandat med Thai/turist tjejer vilket jag gillar skarpt.
De klubbar man såg som, Green Mango, Reggae pub, The Ark bar, mm såg ut som riktigt sjysta klubbar och några under bar himmel.
Även de alla barerna som man kan glida runt bland de olika soierna såg riktigt kul ut att festa på.
Det finns även mycket bra träningsmöjligheter där såg jag.
Varför tyckte du Bangla var bättre och när var du där senast?
Jag åker själv eller med polare.