Ursprungligen postat av crillecrille
Håller med, tre lappar försvinner fort oavsett var du befinner dig på semester. Spelar ingen roll om boendet är betalt eller tom gratis, pengarna försvinner fort som fan.
Angående uttag så är ICA-banken väl fortfarande kungar bland folk som reser eftersom de inte tar någon uttagsavgift.
TS: spara mer pengar eller var extremt jävla försiktig. En öl här o där, lite streetfood, en flaska rom, lite kläder... Boom och du är pank. Du vill inte vara pank utomlands om du inte har någonstans att bo gratis.
Jag var en vecka i Montreal förra veckan och gjorde inte av med mer än 4000 k (inklusive hotell på 2000kr)
. All mat och alkohol är som sagt mycket billigare än här (även om man dricksar), och lever man inte på så stor fot går det inte åt så mycket pengar. Jag personligen är inte speciellt dyr i drift (shoppar inte, kräver inte att äta alla mina mål på uteställen osv) så jag har inga som helst svårigheter med att klara mig på 2000 kr en vecka.
Hade en mellanlanding på JFK som krävde att jag skaffade ESTA, men för att komma in i Kanada behövs som sagt ingenting. De kollar väl din ekonomi först om du skulle ansöka om ett visum.