Ursprungligen postat av Mittpunkt
Det var ironi, klart jag förstår att det inte går och bygga in den tekniken. De flög in i kraftig turbulens, varför då inte flyga runt den istället för igenom den?
När jag för några månader sedan flög Tromsö-Oslo med SAS så fick vi kraftig turbulens en 10-15 minuter innan inflygning. För att minska på turbulensen så gick piloterna ner till en lägre höjd och helt plötsligt var turbulensen borta
Ni säger att man inte kan upptäcka CAT, varför står det då på Thomas Cook Airlines hemsida att derss A330-200 har en radar som kan upptäcka CAT?
thomascookairlines.se/sv/Om-oss/flygflotta/Airbus-330-200
Dubbel radar för varning vid klarluftsturbulens
Men om du inte vet att den är där från första början kan du inte veta att du ska flyga runt den? Det går ju heller inte säkert att veta hur stort område det gäller. Hur lång omväg tar du, 30 minuter? 1 timma? Det finns också problem med annan trafik som kan ligga i vägen för deviationen runt turbulensen, många (även piloter ibland) verkar glömma bort att deras flygplan inte är det enda som flyger och att allt du gör sannolikt kommer påverka andra omkring dig.