Ursprungligen postat av christery
Inte insatt alls, och sia om hur Thailändare tänker.... det är inte lätt
Jag gjorde en avstickare på 30 dar till kambodja, inga problem med att komma in igen.
Fick visa-exemption för 30 dar, sen min lilla resa och nu fick jag 30 nya dagar utan visum, utan problem. Var jävligare att ta sig in i Kambodja faktiskt. Tja eller mer byråkrati och papperslappar att fylla i jämfört med Thailand.
Har du visum (double entry) så skall det definitivt inte vara ett problem. Men det verkar onödigt att skaffa ett sånt för den resan.
Du får dock skilja på att ha visum eller att inte ha det om du skall få ett 100% korrekt svar.
Det som kallas on arrival-visum är tekniskt sett inget visum som jag förstått det utan en "tillåtelse" att vistas i landet 30 dagar. Det jag undrar är om jag behöver lösa ett visum på riktigt eller om jag kommer bli insläppt när jag landar andra gången då jag har en utresebiljett från BKK till Sverige.
Sist jag var i Kambodja handlade det bara om att flasha med pengarna så löste sig det mesta snabbare än blixten.