2015-01-13, 10:01
Ursprungligen postat av Daddlaren
Dags för rapportering då..

Började min resa i hong kong den 15e dec, där stannade jag och söp skallen av mig mer eller mindre i en vecka. Dock så var det lika dyrt ("om inte dyrare") än i Sverige.

Aja, tog ett flyg upp till xi'an och åkte mest runt utanför staden. Tyckte naturen och bergen var fantastiskt, människorna var trevligare i landsbygden än inne i staden tyckte jag. kanske för att man börjat odla skägg, fick många blickar och barn som sprang fram för att hälsa

sen var det dags för terracotta armen.. visst var det häftigt att se allt som den tokige snubben gjorde för att vakta sin grav. Köpte även en jade smycke och några skulpturer från äkta lera... dyrt iaf.

Efter det så blev det tåg ner till shenzhen, skrev en dagbok om resan ("pm on ni vill läsa skiten") .. fy fan.. åt iaf dålig kyckling och blev brutalt sjuk i 3 dagar..

Efter denna tur så blev det hong kong igen för att fira nyår med mina föräldrar.

Jag fick då en länk från min bror att jag skulle åka till Harbin för att se isfestivalen.. sagt som gjort bokade jag ett flyg ("blev lat och tåg gjorde mig trött").

Väl framme i Harbin så träffade jag några tyskar som jag umgicks med i princip varje dag. Iaf där blev det sightseeing på alla möjliga ställen. Åkte till Tiger Park och fick se sjukt många olika sorters tigrar, lejon, geparder, liger mm.. och ja, jag köpte en höna som jag fick kasta in.. var det roligaste jag sett i hela mitt liv. 11 tigrar som jagar en höna..

Själva isfestivalen var helt otroligt. Vilket jobb, ett måste att se om man är i Kina vid januari..

Tyvärr så lämnade man Harbin och tog ett tåg till peking.. där stannade jag i 3 dagar.. hittade en skräddare som var super!! Hon hade ett standard pris som var billigt och hon kan även skicka utomlands... vilket jag ska prova.. köpte iaf 7 skjortor och 1 kavaj för 2400 yuan.. riktigt syggt gjort, har adress om någon är sugen

Nu sitter jag på flygplatsen och är påväg hem.. 15 timmars resa..

Allt som allt har jag haft det kul, lärt mig otroligt mycket och kommer nog aldrig att åka tillbaka

Peace out

//daddlaren


Toppen att du fick en bra resa!

Harbin och isfestivalen ska besökas någon dag, den ligger på min bucketlist!