2015-01-26, 13:32
beaver_se
Ursprungligen postat av christery

Själva levandet, hyra kåk/condo vid kusten eller uppe i norr... Var finns det nåt att göra - faranger får inte (tja, inte bara sådär enkelt i alla fall) jobba. Köpa mark, det får faranger inte göra alls, men hyra i tex 99 år. Sen tjorvar det säkert till sig med en partner osv... Tja enkelt är det nog inte.

Kvar finns för vissa att bli stenbordsexpert, men jag skulle valt nåt annat att pyssla med.
Trots allt är det nog bra att fördriva tiden med nåt.
Måla, cykla, blogga, laga mat....

Lär av dom som varit där ett tag, läs om deras berättelser - finns säkert några på nätet.


Tror som du att skall man sikta in sig på ett längre boende där nere, så bör man ha något att göra för att slippa bli en försupen barbesökare. Funderar egentligen på ett eget boende för oss där men även hyra kan vara intressant, vad det blir återstår att se vad för tillfällen som dyker upp. Någon verksamhet i fruns namn där man kan hjälpa till lite grann, man kan ju inte bara resa runt och fota samt prova lokala restauranger hela tiden

Har man Bkk som bas eller med nån kondo i Hua Hin, så kan man om man nu vill resa runt och se landet innan man börjar med nån verksamhet. Fördelen med Bkk är ju att man kan klara sig bra på Engelskan, värre är att sitta ute på landet och köra teckenspråk.

Bara man är i Thailand, så räcker det för att man skall vara välmående. Nu saknar man värmen och landet & folket när man sitter här i kylan.
Men som sagt en plan så man har något att göra är viktigt.