2015-02-03, 23:56
Rillbur
Hej,

Flyger till Thailand inom kort och spekulerar just nu i vilken rutt jag skall ta under mina två veckor.
Jag har funderat att ta tåget ner till surat thani, därefter Koh Jum ett par nätter, över till Koh Lanta för Max en natt, Koh Bu Bu ett par nätter, sedan koh mook.
Avslutningsvis ett par nätter i BKK för shopping.

Kan tillägga att resans syfte enbart är att ta det lugnt, så jag vill gärna undvika hinkar och Yolo-kepsar. Vill helst undvika turistströmmarna.

Så input önskas, någon som har tips som trumfar utsatt rutt? Eller praktisk info om hur man enklast tar denna väg? (Jag kan och har googlat)
Tips på skönt boende? Var nere för tio år sedan och hittade en bungalow på Koh pha ngan med veranda över havet (100 bhat per natt!). Typ så vill jag bo!

Tack på förhand