2015-03-24, 15:39
dryslian
Ursprungligen postat av Me4Victory
Extremt mycket säkrare än att köra bil bland annat. Med tanke på vilken sträcka du ska flyga så är det nog större risk att du sätter i halsen och kvävs till döds fram tills du ska flyga än att du kommer krascha.
Tror anledningen till att man kan vara flygrädd är att man inte har någon kontroll över situationen om något skulle gå illa jämfört med att t.ex. köra bil. Men ska du vara rädd för att flyga på grund av att du tror att det är stor risk att ni störtar så har du mycket annat som du behöver oroa dig för också.


Ja, flyger först till Danmark och sedan till ams därifrån så det blir väl korta sträckor , Har lidit utab panikattacker , dödsångest osv på senaste och haft mycket ångest om att flyga och precis 3 dagar innan så läser man om en stört i alperna ;/ tråkigt men ska nog ta mig igenom det på bästa sätt! kanske dricka en drink innan ? eller inte?