2015-05-28, 18:01
christery
Vad jag kommer ihåg (har inte kvar kvittona) så har jag betalat mellan 7-15 THB/kWh. Dock har jag för mig att vattnet ingick i dom 15 THB/kWh condos, är det inte enklare att du kikar på kvitton.
Dom var iofs inte det enklaste att begripa sig på så jag tog för vana att fotografera min elmätare med landlorden pekandes på den så det var aldrig nåt tjafs.

Hon hade pejl på att jag hade pejl (om man säger så, och priset per kWh var inskrivet i kontraktet - fanns inte där från början men jag ville ha med det.

Nu var det inte i BKK så det kanske skiljer lite över landet. ACn körde jag sparsamt, köpte en fläkt istället som nog sparade in sig ganska fort även om jag gav bort den tillslut. En gammal AC kan nog kosta en hel del om den går 24*7.

Men var du klädd likadant på din bröllopsbild som avatar så förstår jag att hon vill ha lite spelpengar åxå