Ursprungligen postat av onnyt
Oboy och Marabou saknade jag också i början. När väl några polare tog med sig det till mig var det mycket sötare än vad jag kunde minnas så det suget försvann ganska omgående. Ostar finns det ju gott om här på Filippinerna. Bara att leta så hittar du säkert någon som är nära hushållsost. Finns bla i Säntis butiker. Likaså mörkt bröd. Negerbollar är inte så svårt att göra själv.
Jag saknar ingenting "med" Sverige som det är nu. Finns inget i dagsläget som skull kunna locka mig tillbaka. Skitnödigheten och förljugenheten samt att nästan alla samtalsämnen är tabubelagda lockar verkligen inte. Klimatet i Sverige är ju heller inte en höjdare ihop med ett skattetryck som får en att knäa. Dagens moderna kommunikationer (internet) gör ju sitt till. Man håller ju lätt kontakt med bekantskapskretsen som är lämnade kvar åt sina öden. Man får ju även den vägen information via nyhetsmedier om det sinnessjuka tillstånd Sverige befinner sig i.
Själv saknar jag mest, eftersom jag är göteborgare, skaldjur och svensk saltvattensfisk. Kalles kaviar får jag lite då och då av polare på besök.
Vasa knäckebröd med Kalles kaviar den du