Ursprungligen postat av Axell
Jag uppskattar din vänlighet och vilja att hjälpa mig.
Med tanke på att jag tänkte isåfall resa ner den 22:e augusti och hem den 26 augusti så vill jag gärna maximera tiden på semesterorten. Alltså vill jag komma ner tidigt på lördagen för att sedan landa i Sverige senast 17 på onsdagen då jag har grejer inplanerade senare under kvällen.
Så resa ner tänkte jag isåfall göra med Norwegian som har direktflyg med bra flygtider, tyvärr inga EB-poäng då men är även medlem i Norwegian Reward så samlar lite poäng där då istället.
22:e aug
06.30 Arlanda - 09.25 Dubrovnik DY4333 (Norwegian)
26:e aug
06.25 Dubrovnik - 07.20 Zagreb OU661 (Croatia Airlines)
08.10 Zagreb - 09.05 Wien OU440 (Croatia Airlines)
12.55 Wien - 15.15 Arlanda OU5560 (Austrian Airlines)
2623 kr går detta på totalt. Kör alltid på ekonomiklass så tänker inte boka något annat. Egentligen är jag inte så kåt på EB-poäng men kan man få flera extra för några extra kronor så kör jag på det.
Har du redan bokat resan? Jag antar att du tänker boka via en onlineresebyrå? Och det är ett hyfsat pris för att komma ner till solen några dagar så kör på! Som du har märkt så har jag verkligen fastnat i det här träsket. Men det har även att göra med att jag tvingas resa en del i jobbet och ibland tar jag riktiga omvägar för att tjäna in poäng. Ett bra verktyg för att kolla flygbiljetter är
http://matrix.itasoftware.com. Dock kan du inte boka via sidan, men du får en bra hum om priser etc samt kabinklasser.
Ett förtydligande om det med bokningsklasser det är en helt annan sak än kabinklass. Som exempel så har Croatia Airlines economy samt low economy, samma produkt (någon detalj kan skilja). Men båda är ekonomibiljetter i ekonomiklass. Men det är bokningsklassen som avgör om du kommer få 100% intjäning eller bara 25% intjäning på biljetterna till Eurobonus. Ibland kan det skilja flera hundra i pris och ibland bara några tiotals kronor mellan de högre och lägre bokningsklasserna. Och tyvärr så finns det även bokningsklasser inom *A som inge ens ger någon intjäning alls till EB.
Men så här det det ut för din del i intjäning per flight:
Croatia Airlines
- Minst 150 EB (25%)
- Max 600 EB (100%)
Austrian Airlines
- Minst 200 EB (25%)
- Max 800 EB (100%)