2015-08-26, 08:21
Ursprungligen postat av Wepz
Vad jag har läst på internet så verkar det som att filippinerna, indonesien och thailand alla vill se en utresebiljett för att man ska få visa.. Du skrev tidigare att det ofta räcker med att skriva ut en färdplan, med risk att låta dum nu, vad är det?


Låt oss skilja på visum som man ansöker om på ambassaden, visum man får vid ankomst, och länder som inte kräver visum alls. Jag skulle enbart rekommendera en färdplan för länder där ansökan om visum sker på ambassad, och där anvisningarna inte klart och tydligt specificerar att man behöver en konfirmerad bokning. För de länder du angivit verkar det som att du inte kommer behöva ansöka om visum alls i förväg, så detta kommer inte vara aktuellt för dig.

Ursprungligen postat av Wepz
Vad köper du avbokningsbara biljetter? Jag googlade lite och när man börjar läsa villkoren så visar det sig att en "avbokninsbar biljett" inte är så avbokningsbar.. de kräver läkarintyg eller dylikt..


Exakt. Det är därför jag rekommenderar att du har köpt en avbokningsbar biljett tidigare och vet exakt var och hur man gör detta, så att du inte står där i en svettig avgångshall med dålig internetuppkoppling på Filippinerna med ett plan som avgår om en halvtimme och försöker googla dig fram till hur man gör på mobilen