Ursprungligen postat av PornKing
När hände detta?
Det står ju klart och tydligt på hemsidan att det är kabinväskan de syftar på när det gäller 10 Kg. Så om du nyligen fått det beskedet så är det felinformerad eller ljugande personal. Hade du betalt för prioriterad ombordstigning?
De tar ju bara emot 90 större kabinväskor per flyg, och bara de med prioriterad ombordstigning lovas få ta ombord sin kabinväska. Resten riskerar få gate-checka sin kabinväska. Så kanske är det så att kärringen försökte få det till att du skulle checka in din kabinväska genom att hävda övervikt på totalen fast det inte skall vara nån total egentligen.:sneaky:
Det heter väl att de bara garanterar plats i kabinen för 90 stora handbagage? Alla passagerare får väl ta med ett stort handbagage gratis, men vissa kan behöva checka in det (gratis) vid gaten av utrymmesskäl?