2015-11-17, 07:22
Bengt-Bedrups-hatt
Ursprungligen postat av nolifer
Japp, därför det också blir extremt svårt att svara på trådar som dessa
Men i rimlighetens namn så kan det inte behövas 10k sek/mån i Thailand, majoriteten av alla i Sverige lever ju på under det i Sverige

En pensionär som lever i Thailand på samma sätt som han levde i Sverige kommer göra av med max 20000b/mån, men eftersom han kommer leva som en pånyttfödd 25åring så kommer det istället gå flera gånger mer.

Personligen tror jag att jag skulle leva ett behagligt liv där nere med 40000b/mån. Fylla ett par dagar i veckan, lite träning, lite utflykter osv, ett bra liv helt enkelt.


Instämmer. Man bor riktigt bra i typ Chiang Mai för 10.000 bath i månaden. Centralt, kabel-tv, wifi, gym i huset och kanske t o m pool. En hygglig bil kan man hålla igång för 5.000 i månaden, om man ens måste ha bil. Tuktuk och sådana där mazda-pickuper som fungerar som bussar kostar struntsummor, max nån tusing i månaden. Mat 5000 i månaden, 10.000 om man lyxar. Blir bra slant över till nöjen. För de som måste hålla sig med dagliga luder och droger spricker budgeten, men inte om man lever någorlunda "svenskt".