2016-06-01, 12:27
Koljarov
Tänkte bara lägga in en varning för alla ormrädda i Thailand då många ormar sökt sig mot civilisationen på sistone.
Detta mycket på att Thailands myndigheter struntat i dräneringen när dom byggt nya vägar och bostadsområden samt huggit ner stora arealer skog som annars sög upp mycket av regnet.
Nu kommer regn och floder att svämma över precis som vanligt dom senaset åren och det driver ormarna närmare människorna.

Jag ser dagligen på Thai-nyheterna att polisen rycker ut för att hämta Kobror och Python från hem och många små kobror smyger upp i motorrummet på bilar.'

Ett uppmärksammat fall för någon vecka sedan var en man som satte sig på sin moderna västerländska toalett och blev illa biten av en boaorm och han vårdas nu på sjukhus för skadorna på könet och en ganska stor blodförlust.
Som tur är så verkar hans k*k läka ihop och förhoppningsvis så fungerar den som vanligt i framtiden.

Bara tänk på detta alla svenska turister.