2016-12-08, 15:16
Chalmeristen
Ursprungligen postat av RedBlueGreen
intressant om vietnam!! hur är engelskan därborta? klarar man sig på den? och är folket att lita på? genuint nyfikna på oss västerlänningar?

jag gillar thailand (eller delar av det) men precis som du säger är det sönderturistat. söker nu efter alternativ...

hur är det att ragga brudar i vietnam? lika lätt som i thai?

var i indonesien 2012 och det kändes inte helt säkert. men jag var för blåögd för att inse riskerna. blev väl några incidenter men kunde gått värre.

Engelskan generellt lika bra eller kanske något sämre. Framför allt talar inte precis alla i Saigon begriplig Engelska men tillräckligt många för att du inte skall ha några problem. Servicenivån var mycket bättre än i Thailand, effektiv utan slisk. Vietnam är fattigare så fler försök till småblåsningar på typ växel om du handlar i småbutiker. Annars upplevde jag folket i Saigon som pålitligt.

Ragga brudar har jag lagt av med då jag numera är gift men det skall inte vara några problem. Formellt får du inte sätta på ogifta tjejer men jag hör inte direkt att folk åker fast för det om det är normala förhållanden, dvs ej prostitution.