2017-01-03, 04:46
Flashcash
Ursprungligen postat av tattoosandbeer
Jag kanske var otydlig, Jag vill mest reda ut om det stämmer som man har hört eller om det är bara en saga.

Flashcash-- Du tog upp ang person nr, visst så har jag tänkt på just detta med men igen så har just detta tagits upp vid alla tillfällen jag har hört talas om detta och det är en massa olika nationaliteter som alla har tagit upp att det är pass nr som dom vill ha och det är det som registeras.
Vid IDC så kom inte någons pers nummer upp alls vad jag kunde se, ditt namn, ditt foto samt ditt pass nr var det som alltid fanns överallt och endast detta på din IDC ID kort.

Det som jag uppfattade och såg på flygplatsen var just att pass nr skrevs ner, stämpel ramla in och vips slogs passet igen och jag såg aldrig att passet öppnades igen.

Jag känner nog inte för att åka tillbaka till Thailand om jag skall vara helt ärlig, Men det är bra om man vet lite hur läget ser ut om det skulle komma en brand inom en som vill åka ner


Det du skriver låter ju vettigt och du verkar ju ha bra koll på vad dom skrev ned. Jag är av den meningen att en visa on arrival är den enklaste vägen in. Och att vid en visum ansökan finns mer tid och utrymme för att granska gamla uppgifter på ett bätte sätt.

Surt att flyga för att testa ett arrival dock. Kanske åker till ett grannland för lite semster och nostalgi först och testa thai sedan då blir du ju inte blåst på hela resan i alla fall.