Ursprungligen postat av Flamingo66
Sitter nämligen och funderar på en 2-3 veckors semester där i sommar. Vet inte om jag ska chansa eller söka en intervju hos ambassaden innan för att "förklara" sig. Nackdelen om de nekar än där är ju 1200 kronor fattigare och definitivt nej för ett tag framöver. Lutar åt att jag chansar på första alternativet. :/
Gör en ESTA-ansökan och på frågan om du är dömd för brott skriver du nej. Sen åker du till USA och har det trevligt i 2-3 veckor.
Sluta nojja upp er över vad som skrivs här. Jag vet personer som har 5-10 punkter i belastningsregistret såsom stöld, ringa narkotikabrott och misshandel, som inte haft några som helst problem att resa till USA.
Pajjasen här ovan som påstod att hens kollega fick sparken för att hen rökt hasch en gång för hundra år sedan kan ju dra något gammalt över sig.