Ja i princip. Alltså, i Kinas storstäder får du betala runt USD100 för ett bra hotell i en internationell kedja. Finns även Kineshotell av bra kvalitet typ Ibis för USD30-50. Då ingår inte frukost men Kineshotellen bjuder alltid på Internet.
Jobbar man för ett större företag som jag så går alla bokningar via en resebyrå och med den volym som företagen har förhandlar dom alltid med Internet och frukost. dock ingår inte gym, pool eller lounge där du kan käka gratis på kvällarna. Det är detta som du får när du uppnåt platinum. I princip samma på alla större kedjor och det kräver 50-75 nätter per år. Sedan får du mycket mer poäng med platinum.
Men när jag reser privat ingår alltså normalt sett ingenting om man inte får med det i priset och på finare hotell brukar det även på Booking.com kosta en bra slant. Så, om jag reser privat och tar in på Sheraton eller Marriott visar jag upp mitt kort vid incheckning eller skickar med numret när jag bokar och så får hela familjen frukost, internet och gym, pool, lounge. Dessutom skall jag i mån av tillgång ha uppgradering av rummet typ större rum eller svit.
Jag måste alltså bo på hotellet för att få detta, går liksom inte bara att glida förbi och visa kortet.
Tro nu inte att jag är en kille som glider på en räkmacka. Det är ett helvete att resa så här mycket. Platinumkort är symbolen för ett modernt slaveri där du jobbar minst 40h i veckan och så reser ovanpå det. Mycket sena nätter och man missar mycket tid med familjen. Tro inte att det är en belöning med 80-100 enkelresor i ekonomi. Speciellt inte inrikes Kina. Flygplatsloungerna inrikes har typ te och kakor och snabbnudlar.
Så när jag har mina semesterveckor får det kosta en slant typ USD50-100. Men när jag går i pension inom 10 år blir det annorlunda. Då får man checka in på USD20-rummen igen.
Aquarius såg trevligt ut, får kolla närmare.
Känner inga vita som blivit av med barn men en Svensk kollega har en Kinesisk fru vars släktingar blev av med en. Dom var i en bra shopping mall och vände ryggen till. Kanske lite mer men där stod kriminella och trålade. Dom drogar barnet med kloroform, sveper in det i en jacka och drar snabbt iväg. För jävligt och min stora skräck när jag är ute och handlar. Jag och frugar får alltid formellt lämna över grabben till varandra när den andre skall gå och kolla på någonting så vi alltid vet att han är skyddad. I bättre butiker typ där du köper dyra kläder kan man ofta få sevicen av personalen avv dom håller koll men även då får man kolla med några minuters intervall. Dock förekommer inte väpnade kidnappningar typ Mexico utan dom tar bara barn där föräldrarna missar tillsynen.