Ursprungligen postat av Novus4212
Har hon rest innan så länkas ett nytt pass automatiskt samman med det gamla baserat på hennes data i passet som namn, nationalitet och födelsedata så det har ingen betydelse.
Som sagt så vet jag inte om annan valuta är OK men jag utgår från att det är OK då det är enkelt att växla och du har de facto cash i näven med dig så länge det är en större valuta som EUR eller liknande.
Men jag vet faktiskt inte och baserat på min erfarenhet så hade jag tagit alla steg jag kunde för att undvika den minsta möjlighet att bli nekad så jag hade definitivt växlat till Thai Baht innan om möjligt.
Regler kan ändras över dagen och en immigration officer kan ha en dålig dag efter att ha bråkat med frugan och vill jävlas.
Extremt liten risk men den finns där och med Thailand vet man aldrig.
Nu vet jag inte vilken nationalitet tjejen har men är det närliggande länder så kan det vara att ibland så vill immigration syna dennes inresa lite närmare men det behöver inte vara så men nämner det så att du kan ha det i åtanke.
Hon är från Kambodja men dom verkade inte bry sig mer om henne än om mig.
Tänkte växla innan men växeltanten i phnom Penh hade bara 5k thb ändå. Tänk vilken business om varje flygplan med typ 300pers ska ha 6 miljoner bath innan avfärd och jag kunde få max 5.
Är ju helt orimligt så denna regel gäller nog endast personer dom inte vill få in i landet.