Ursprungligen postat av Zastroznjemje
Vad glad jag blir! Veracruz har jag stött på tidigare i matsammanhang och när jag läser på så är de duktiga på havets läckerheter vilket passar mig som handen i handsken! Det här ska jag kolla närmare på men är förmodligen just vad jag söker.
Jag håller på och oljar upp min chef för att hitta en bra tid jag kan smita iväg, men inget är spikat än. Han släpper iväg mig, men jag vet inte datumen än. Således är inga biljetter bokade ännu.
Hur funkar buss i Mexiko egentligen? Vad jag har läst mig till så verkar det funka jävligt bra. Är det rimligt att exempelvis ta en nattbuss från Oaxaca till Veracruz vid ett tillfälle och sedan vidare till Mexico City senare?
Bussförbindelser är mycket bra. Vissa bolag har bättre standard än vad jag har sett i Sverige, skärmar med underhållning och möjlighet att se olika filmer. Oaxaca, Veracruz och Mexico city som du skriver låter bra. Det tar fem eller sex timmar från V till Mex City.