Ursprungligen postat av Pocarisweat
Uppe tidigt eller vaken sent?
Ja okej tack för förklaringen. Ibland är det som det är bara för att det är som det är haha. Jo, fått för mig att det är så det ligger till.
具志堅 用高 (Sicket jävla namn va) är ju på TV lite då och då och minns när de hade 漢字-tävling. Det hela skedde på tid och varje "kändis" hade 30 sek på sig att försöka skriva rätt 漢字. När det var hans tur så sprang han in på scenen, halkade nästan och när han skulle försöka skriva så såg det mest ut som en 5-åring försökt imitera vad som stått på en anslagstavla. Såg fan mer ut som en giraff eller någon abstrakt tavla än 漢字.

Fast i hans fall handlar det nog att han fått lite väl mycket smällar i skallen än något annat, men han är bra rolig bara genom att vara sig själv haha.
Nu vill jag sticka ut hakan lite när det kommer till två tre inlägg upp och jämförelsen med Thailand. Hur skulle svenskar reagera på om de fick frågan om Stockholm är lika rent som Sofia (Bulgarien)? Fattar inte jämförelsen men antar att den bygger på ren ignorans. Asien som Asien eller vadå.
De är osedvanligt svaga på att skriva och läsa 漢字 så pass illa att jag ibland får gå in och korrigera. Vilken annan japan som helst hade tyckte det var penibelt, men här rycker de lite lätt på axlarna. Javisst ja, det var gonben, inte ninben. Erkänner att jag finner en subtil charm i det.