2018-05-09, 14:42
Kumabjorn
Ursprungligen postat av Eoppoyz
Hund åt jag mig veterligen inte alls.



Jag gick runt i centrala delarna. Utanför Sejong center eller vad det nu heter, hamnade jag i en demonstration. Först var det en snubbe ned skyltar som ropade en massa inför mängder med TV-kameror. Senare dök en massa folk upp och var med i demonstrationen. Det var tydligen personal från Korean Airlines som var förbannade på ledningen. Det är någon skandal som jag inte vet något i detalj om. Men de krävde att ett par i ledningen måste avgå.

Jag besökte även krigsmuseet och krigsmonumenten. Jag besökte även Jogye- respektive Bongeun-templen som båda är buddhistiska. Den sistnämnda ligger i Gangnam.


Nog VDns döttrar de protesterade mot. En fick spel på flyget när nötterna var slut. Beter sig som feodalprinsessor mot personalen tydligen. Tror de lever kvar i Paekche förmodligen.