Ursprungligen postat av Eoppoyz
Vet någon om en hemsida där man kan leta jobb om man inte är flytande i japanska? Men det jag hittar är engelsklärare, IT eller ingenjör. GaijinPot går bort i så fall. Indeed går bort just för att jag inte är tillräckligt bra på japanska. Daijob har för få jobbannonser i överlag (jag vill bo i Tokyo). Jag har börjat försöka nätverka lite på LinkedIn.
Vet inte om du behärskar andra främmande språk än engelska.
Men på tidigt 80-tal var det snorenkelt att lägga ut små lappar i telefonkioskerna med att man erbjöd undervisning, så jag undervisade i svenska, tyska, franska och spanska (förutom en del engelska). Nu vet jag att telefonkioskerna är på listan över hotade arter, men jag kan tänka mig att man idag kan få lägga ut lappar på caféer eller sätta upp dem på anslagstavlor på konbini eller snabbköp.
Jag skrev ut att jag var man och jag fick exakt 100 % kvinnliga elever. Skall erkännas att närmare 70 % av dem var gaijin hunters. De har dock två fördelar, 1) de är inte överdrivet noga med undervisningens kvalité, och 2) de är väldigt betalningsvilliga.