2019-01-22, 19:04
AndersEklund
Ursprungligen postat av Brille68
Om du vill uppleva Italien så är det i södra Italien du ska leva. Men av samma anledning som det är tufft i södra Italien så finns anledningen till att alla utlänningar söker sig till norra Italien. Större ekonomiska möjligheter i norr. Du kan finna jobb, men boende kostnader och andra kostnader kan vara ganska stora.

Vill du däremot uppleva det mer genuina Italien så ska du söderut. Problemen där är svårigheter ekonomiskt om du inte har någon kunskap som de saknar (stor arbetslöshet) och att det ofta krävs personliga kontakter att få livet att fungera. Båda dessa anledningar ligger bakom att att alla utlänningar bor i norra Italien.


Tack för dem bra råden, antar du är italienare iom du är så aktiv i Calcio tråden så jag lyssnar hellre på dig än svenskarna här som tror sig veta allt. Det är Sicilien jag vill till. Helt förälskad i det. Bryr mig inte om något toppjobb eller fet lön.
Jag vill bara ha så jag klarar mig, är ingen person som behöver massa dyra klockor kläder eller leva en dyr livsstil, det är inte min dröm. Att bo i Sicilien är min dröm, sen om man ska behöva leva lite fattigt är skitsamma, för någon gång lär man ju kunna få ett bättre jobb än t.ex diskare och sådana jobb man antagligen kommer få sikta in sig på som utlänning på Sicilien.