2007-03-27, 00:24
Stålfarfar
Ursprungligen postat av grandezza
Intressant läsning. Men nog fanns det en del hakar. Man debiteras extra för incheckning av väska och betalning med kreditkort, ett glas vatten ombord kostar 23 kronor och det är inte alla resor som kostar 1 kr. Men det kan man ju ha överseende med. Tack för svaret.


Kan ju utveckla det lite. Man kan inte tjäna pengar på att sälja biljetter billigt.
Självkostnadspriset för en flygstol på en sån linje är åtskilliga tusen kronor. Lite av biljetten betalas av kringförsäljning av kaffe, parkering m m. Resten får de tillbaka genom att biljetten kostar det den är värd om du bokar sent.

En biljett till London med Ryanair kostar i vissa fall mer än vad fullservicebolagen tar om du bokar den dagen innan. Så har alla flygbolag arbetat i många år, men Ryanair och de andra lågprisbolagen har dragit det till sin spets.