Ursprungligen postat av americandadfan
För att förtydliga, varför väljer vissa personer att aldrig besöka ett annat land? Trots att de har möjligheter till det.
Såklart att det är mindre vanligt nu att folk inte varit utomlands. Men intressant att höra varför man aktivt väljer att inte upptäcka ett annat land.
Om man har flygrädsla så finns det tåg båt bil. Om man är rädd för att komma vilse finns det massor med resor där allt är all inclusive.
Samma sak om man ej kan engelska ( vilket också är ovanligt nu) eller något annat språk som spanska eller franska. Finns som sagt massor med resor med svensktalande guider.
Jag vet inte själv: Men jag vet dem som helt enkelt inte har intresset de kanske har en gård de driver eller ett somarställe etc. Min kollega då(Jag tror det var 2012) pratade utmärkt engelska och var övrigt normal: Men han åkte aldrig privat på resa utomlands och lyckats hålla sig utan tjänsteresa tills han var dryga 40. Fick känslan att han prioriterade friluftsliv med skidåkning i norra sverige och camping på sommaren. Har en del äldre kompisar som driver jordbruk: Många av dem har aldrig varit från gården mer en någon enstaka dag och då som mest åkt någon timme i bil.
Så vi är alla olika.