2022-01-06, 11:49
Menea
Ursprungligen postat av Torparfrugan
Vad tror du om att göra transit i ett annat EU-land? Är det något du har funderat på och förstått om det är ett möjligt alternativ? Som jag skrev här: (FB) Hur resa till Sverige från Ukraina utan svenskt medborgarskap och utan Covid-vaccin?



Varför kan han inte åka genom ett annat land för att ta sig till Sverige? Beror det på den politiska situationen med just Ryssland, eller har det något med Corona att göra? Om jag tolkar Polisens hemsida rätt, så borde det gå att göra transit in i Sverige såvida transit-landet godkänner att man inte är vaccinerad: (FB) Hur resa till Sverige från Ukraina utan svenskt medborgarskap och utan Covid-vaccin?

At vänta ett tag är inte ett alternativ. Måste hitta en lösning på hur min tjej kan resa till Sverige i februari.

För att resa till Sverige som medborgare i Ukraina behöver man inte ansöka om visum. Och det verkar inte finnas något som heter familjevisum i Sverige. Men tror inte att det är relevant i detta fallet.


Det har att göra med Covid.. men han behöver endå besöksvisum för att komma hit och tror visumansökningarna är stängda för tillfället i Moskva pga inresa är förbjudet till Sverige om man inte tillhör dom grupper som är godkända (familj, arbete osv)..