Paris är romantiserat konstant men har väl aldrig varit något annat än en storstad? Det är smutsigt och mycket folk, men innan internat osv så var det lite charmigt.
Man kom liksom bara till Frankrike via Rivieran, alperna eller Paris innan globaliseringen och då blev Paris charmigt. Nu är det billigt och en global hub så det är en storstad. London har jag bara varit i på senare tid men känns lite liknande.
Däremot har österopa utvecklats något enormt, vilket skapar högre priser och ökad levnadsstandard, och mer turism. Prag som lyfts tidigare är snudd på tragiskt i utvecklingen då staden är vacker men folket knappt bor i stadskärnan utan det är hotell och uthyrning som gäller. Folk som inte riktigt vill åka till österopa vågar sig dit typ.