2023-05-25, 16:10
johanjohan71
Ursprungligen postat av hailol
Tack snälla för svaret! Okej, så om jag fattar rätt så är det alltså inte att man tappar höjd utan fart? Logiskt såklart, men min rädsla bygger (som många andra säkert) inte på någon logik... Trots att man vet bättre så hjälper det inte.

Konstigt nog har jag inget problem med landningen... Snarare den enda biten av flygningen som jag faktiskt tycker om...


Ursprungligen postat av ksv
Tack!
Nej. Det här är ju när man kommit upp en bit ifrån marken och därför kan börja stiga i mer ekonomisk takt.

Man minskar på stighastigheten och börjar istället sakta öka farten.
I första fasen efter att man lättat från banan stiger man på kraftigt med hög motoreffekt och låg fart, vilket ger hög stighastighet.
Det är dock oekonomiskt och bullrar mycket.

I nästa steg minskar man stighastigheten och börjar sakta accelerera till betydligt högre hastighet. I samband med det reducerar man även motoreffekten och tar in klaffarna.

Så här: https://www.researchgate.net/profile/Lance-Sherry/publication/270450163/...

Tack till ksv som alltid svarar korrekt och samtidigt lättbegripligt även för de oinsatta inom luftfart!

Om man ska tillägga något så är hjulens rullmotstånd ganska stort och det krävs därför en högre motoreffekt på startbanan än uppe i luften.

Som ksv skrev kan man därför ganska omgående efter att man lämnat marken och fällt upp landningsställen minska gaspådraget.
Många flygplatser har hårda krav och restriktioner gällande detta; främst för att minska bullret men också av miljöskäl.
Dessutom sparar flygbolagen bränsle vilket de älskar.

Sedan finns det flygplatser med hög terräng eller bebyggelse nära inpå.
Då måste man förstås prioritera säkerheten och stiga så fort som möjligt istället.