Gick upp sent idag.
När jag gick ut från marinan satt Carin utanför.
Trasig och tydligt bakis från att ha varit och rökt crack.
Hon ville byta kläder och duscha.
Jag erbjöd henne att gå och ta en öl och en lunch.
Hon har åter igen blivit av med sin telefon. Det var inte hon som sov på gatan, hon var i knarkarkvarteren, inte mammakverteren.
Hon verkar inte förstå vad hon gjort eller ens att vi aldrig kommer att bli ihop igen. Hon blundar för verkligheten.
När hon har rökt har hon alltid väldigt egocentrisk. Avbryter mitt i andras konversationer, förstår inte vad man säger, har sitt eget universum i huvudet som skiljer sig drastiskt från den värld alla andra lever. Hon säger att vi skall gifta oss i mars. Jag säger att hon inte kommer att sätta foten på min båt igen men hon lever i förnekelse. Om ett par dagar kommer hon att vakna upp och bli normal igen och förstå, men då blir det väl dags för en ny omgång crack för att dämpa den ångesten.
Jag tycker synd om henne. Hon har ett gott inre men förstör det för sig själv.
Haft en lugn söndag i övrigt. Pizza och öl. Gav Carin en pizza att ta hem samt taxipengar till att åka till morsan. Jag hoppas inte hon säljer pizzan och går och knarkar i stället. Det skulle nog iofs inte räcka till en rök
Någon har hackat en av telefonoperatörerna här så alla har haft gratis internet sedan i fredags. En ung kille tydligen. Årets hjälte här. 🤣
Problemet är att nätet inte är dimensionerat för den trafik som uppstod så nu går det slött för alla.
.