Ursprungligen postat av Malvaktsfantomen
Ja, det är väl Swedavia som driver både Arlanda och Landvetter. Men de är väl knappast intresserade av en konkurrenssituation mellan dessa två flygplatser. Det kan väl förklara en del.
Den andra förklaringen kan vara att det helt enkelt inte finns nåt behov av att investera mer än de finner nödvändigt i Landvetter. Det finns en rullbana och den räcker antagligen ett tag till (finns ju större flygplatser som också bara har en rullbana). Möjligen att en utbyggnad av antalet uppställningsplatser och en tåganslutning skulle vara aktuell i takt med att västlänken byggs.
Räknar man hela Västra Götaland, västra Småland, norra Halland och ända upp mot Värmland blir upptagningsområdet bortåt 2,5, kanske 3 miljoner människor. Men det räcker inte eftersom Gardermoen och Kastrup suger upp många passagerare. Dessutom finns det som du var inne på politiska intressen på andra håll som konkurrerar och då är det svårt att hävda sig som lite mindre flygplats.
Kolla på Kallax, där investerade man ju pengar på 90-talet för att man trodde man kunde locka till sig fraktbolag som skulle mellanlanda där, men det föll platt.
Det krävs nog ett ökat passagerartryck med befintliga förutsättningar på Landvetter för att stora investeringar ska komma.
Danmark är ju ett litet land med korta avstånd (Grönland, Färöarna exkluderat) så då är det mer motiverat att satsa det mesta på Kastrup och lägg till att SAS är väletablerade där så ligger Stockholm i lä. Österut så har Helsingfors/Finnair ett nav mot fjärran östern.
Arlanda har inga egentliga konkurrensfördelar mot varken Helsingfors eller Kastrup. Landvetter, Gardermoen och Kastrup ligger bättre till för västra och södra Sverige förutom möjligen vid resor österut. Hur många svenska flygplatser konkurrerar om norska och danska passagerare?
Swedavia räknar med att en andra bana på GOT behövs* vid ca 15 miljoner årliga resenärer. Tanken är då att bygga en parallell bana öster om den gamla, alltså till vänster om Flygplatsvägen när man kör in till flygplatsen. Banorna kommer då att kunna användas oberoende av varandra, vilket ökar kapaciteten.
* Både jag och Swedavia är givetvis fullt medvetna om att det finns banor som hanterar mycket mer än 15 miljoner årliga resenärer. Men intresset för att köra/åka jumbojet mellan Göteborg och Helsingfors klockan 02.30 är inte så stort. Bland annat därför behövs en andra bana vid ca 15 miljoner resenärer.