Ursprungligen postat av Kampf-Kommando
Nåt jag ofta hör på youtube av folk som bor där nere är att man måste ha flera sätt att komma åt sina pengar på hemma ifall man blir av med Visa kortet eller mobilen med Bank ID blir snodd etc och jag drar ju ner om bara några månader nu så är lite orolig över detta.
Hur gör ni som bor där nere? Har ni flera svenska BankID och konton eller kör ni bara med ett kreditkort och kanske Wise eller nån annan lösning?
För det är väl en mardröm att helt plötsligt inte komma åt sina pengar i ett land som PH.
Flyttar du eller är det semester?
Tidigare när jag varit här som turist hade jag ofta med mig mitt debetkort från banken, revolut, samt ett eller två kreditkort, samma sak oavsett vart jag åker egentligen.
Som boende här har jag lokalt bankkonto, men har kvar min svenska bank samt bankid. Föra över pengar från Sverige till Filippinerna använder jag remilty, från Filippinerna till Sverige har jag använt både Wise samt överföring från bank till bank.