En penna kanske, så att du kan skriva?
Annars behövs faktiskt inget mer förrutom det som står på listan samt pass/plånbok/IR-kortet men det är ju så självklara saker. Bara onödigt att släpa med sig en massa packning.
Den där interrail-länken var faktiskt rätt användbar. Synd bara att man enbart kunde mixa matställena. Jag hade velat göra det med boendet också. Undrar dock hur de beräknar vissa saker. Som tex om man väljer det mest ekonomiska alternativet, så blir det 4 euro per dag samt 120 euro totalt under en månads tid. Är det endast billig mat som man äter, och inget annat?
Inte för att jag tänkt leva så fattigt och snålt, är bara nyfiken. Man undrar ju om de bara tagit med mat och boendeskostnader eller övriga utgifter också.
På tal om liftningen, vem har ens sagt att du kommer att hamna i Irkutsk?

Du kan lika gärna hamna nån annanstans, då ingen du möter längs vägen ska dit. För det blir ju en del chansning ifall man ska lifta. Därför är det nog ingenting för mig. Utan skaffar man IR-kort så vet man ju att man alltid kommer dit man vill samt kommer hem igen när man ska (om man har en tidsgräns).