Ådärkomdenja: Sorry har ingen erfarenhet ifrån någon som är borta ifrån HK så långa perioder om året som du.
En nära väns flickvänn körde dock Macau och andra resor under ungefär 1 års tid, hon höll på att bli vägrad att komma in i landet när hon skulle tillbaks ifrån en resa. Av en slump hade de bokat en till resa inom 90 dagar ifrån den tidigare resan och vid uppvisande av den så fick de komma in i Hongkong. Svettigt värre.. ..de är nu gifta och hon har HK-ID.
Lycka till med din filipino brud, tror du inte att det är enklare att "anställa" henne som DH hos någon du känner? Så mycket jobb är det inte och då har hon mer tillträde till HK än dig.
Vad gäller vandra upp till Peaken, det är under 20 grader nu, visst svettig blir man helt klart, men inget extremt. Det tar ungefär 1h upp ifrån central och man hittar rätt och håller rask gångtakt hela vägen. Själv bor jag mellan central och peaken och brukar promenera upp med tjejen varannan vecka.