Ursprungligen postat av bredaxlad
Alla ni som är vana flygare och resenärer. Jag har än så länge alltid använt en ryggsäck som carry on och en större hårdväska som in checknings bage. Nu är saken den att jag har börjat fundera på att skaffa en riktig kabinväska att ha som carry on och sluta använda ryggsäck. Inte just denna modell eller märke men något liknande
http://www.strandlins.com/sv/e-handel-produktsida/start/rimowa-classic-k...
Spontant känner jag dock att det finns flera nackdelar. Som att en hand måste hålla i väskan och man inte kan använda ryggen till det, det är oftast bara ett stort tomrum i dessa kabinväskor utan fickor som en ryggsäck har. Vad anser ni att kabinväska och ryggsäck har för olika för och nackdelar?
Jag brukade ha en ryggsäck med hjul och utdragbart teleskophandtag så att jag kunde köra den på flygplatsen. Gillar nämligen inte att ha ryggsäck på mig då det ser så WT/backpacker ut samt så är resande rätt stressigt och jag brukade då få svettfläckar på ryggen. Så jag skaffade en som gick att rulla som en kabinväska.
Men när den hade gjort sitt så skaffade jag en riktig kabinväska och det tycker jag numera är bättre. Ser mer elegant ut samt så skyddar de bättre om man har känsliga saker i. Sen är de mer praktiska om man måste öppna i säkerhetskontrollen. Råkade ut för en kontrollant som var mindre försiktig och hade sönder ett glas när han öppnade min ryggsöäck och hälften av grejerna ramlade ut. Sånt slipper man med en kabinväska. En annan praktisk fördel med kabinväska är om man har en kasse att bära på tex från Tax Free så kan man lägga den ovanpå väskan och låta den vila mot teleskophandtaget. Blir lättare att bära då.
Jag rekommenderar dock ej kabinväskor som är hårda utan bättre med en i tyg som kan expandera ett par-tre centimeter om man har handlat mycket på resan. Dessutom finns det ju tygväskor med externa fack och det kan ju vara praktiskt för prylar som man vill ha snabb tillgång till under flygresan.
Själv har jag en kabinväska i tyg av märket Head i storleken 55cmX40cmX22cm med 2 externa fack på ovansidan som jag gillar!
Men den finns inte på marknaden längre. Hade jag varit i köpartagen idag så hade det blivit denna:
http://travelstore.ricksteves.com/catalog/index.cfm?fuseaction=product&a...
Mest praktiska som jag sett. En bra detalj är att den har yttre fack som man kan komma in i från sidan vilket är praktiskt om väskan ligger i hatthyllan. Dessutm har den expander om man vill vara lite naughty och gå över gränsen för tjocklek.