2013-12-13, 14:43
takeitchill
Ursprungligen postat av MasterBait
Synd att du inte vet vad du snackar om. Du har alltså gott miste om mycket god mat.
Jo, den typ av mat jag talar om - alltså finare Michelinkrogar kostar så mycket. Det är den standarden på Michelinkrogar i HK också. Annars skulle dom ju inte ha stjärnor. Menyer kostar mellan 1500-3000 i Europa. Kolla in priserna på ett ställe som Noma, som ändå inte tillhör de dyrare Michelinkrogarna:



Ja, där har jag varit och på flera andra Michelinrestauranger i Danmark och ännu flera i Europa. Den billigaste menyn var i Köpenhamn på en Italiensk 2* och kostade 800 (omräknat i SEK) och då var viner inte inräknade. Men då hade vi bett om en "kortare version" och fick 12 rätter istället för 20. Vinmenyn å andra sidan kostade 2000:- pp. Samma standard på mat och lika mycket som jag ätit för 3000-4000 p/p i Europa har jag fått för typ 600-800 i HK. Det är IMO rätt stor skillnad.


De restauranger du har suttit på kan inte på något vis tillhanda hålla lika bra viner som man får i Europa med tanke på det pris du snackar. Europeiska viner är ju inte billigare i HK än i Europa om du nu tror det.

Att en restaurang har en Michelin stjärna betyder inte per automatik att restaurangen är dyr. Finns ett stort urval av michelin restauranger i Europa med humana priser.

http://www.fine-dining-restaurants.co.uk/restaurants/search/features.asp... där kan du se avarage prices för michelin krogar i London. Inte några 3k-4k p/p.. Snitt mellan 40-100 pund.

På Gorden Ramsey får man en lunch för 55-100 pund och ungefär det dubbla om man äter middag inkl. service fee. Det är en av två restauranger med 3 Michelin stars i London. Inga 3-4k.