Ursprungligen postat av mickes418
Det beror på vilken typ av muta du ger och relationen till personen i fråga.
Ja, så är det. Men du sa att Hongbao var den vanligaste mutan, att i princip alla mutor är Hongbao. Det var det jag opponerade mig emot.
[/QUOTE] Ett vanligt sätt t.ex. är att ge ett "studiebidrag" till den personens barn. [/QUOTE]
Ja det stämmer. Ofta i form av just hongbao, alltså röda paket med pengar.
Ursprungligen postat av takeitchill
Såhär säger lagen i Kina om mutor:
...
Såhär säger lagen gällande gåvor:
---
I Kina är lagen på pappret och hur den tolkas och används helt olika saker. Ju högre upp, desto fler och värre är korruptionen. Ingen bryr sig om lagarna.
Jag kan nog nästan garantera att alla svenska företag som verkar i Kina har varit inblandade i korruption på ett eller annat sätt.
Ja, garanterat. 100%
Verkligheten ser annorlunda ut än lagen så det gäller att veta att det är olagligt och nu för tiden går det hårt mot det och väldigt många har åkt dit de senaste åren. Skulle vara roligt att veta hur många tusentals regeringstjänstemän som undersöker just nu korruptionen.
All korruptionsbekämpning på högre nivå handlar om korrumperade människor som driver politiska kampanjer mot andra korrumoerade människor. Man använder lagen som lagligt skäl till att sätta nån i fängelse eller t.o.m. för att kunna avrätta någon. Sen är de andra som driver kampanjen precis lika korrumperade. Xi Jinping, Yang Zemin, deras närmaste krets och deras familjer är de mest korrumperade av alla.