Ursprungligen postat av Savoy
Brukar sällan vara tal om riktiga fynd på tredjepartssidor ändå när man börjar räkna in kortavgifter etc. Dessutom är det alltid en stor fördel att ha bokat direkt hos bolaget om något problem uppstår på resan.
Håller verkligen inte med dig här. Jag ser ofta gigantiska skillnader mellan tredjepartsidor och flygbolaget. Oftast då det gäller mer udda resor såsom en enkelresa med segment trafikerade av olika flygbolag, men även på mer typiska resor. Förra månaden flög jag från Stockholm till LA t/r med SAS + United och det var flera tusen kr billigare att boka genom Travellink istället för direkt genom SAS eller United. Månaden före det flög jag Stockholm - Seattle t/r också med United + SAS. Den biljetten gick loss på endast 4500 kr genom "FlyHi". Ett aningen suspekt litauiskt bolag som erbjöd två alternativ för betalning: kreditkort eller bitcoin... Samma biljett hos United kostade 6500 kr.
Jag håller heller inte med dig angående om problem uppstår, man har i min erfarenhet väsentligen samma skydd och rättigheter som om man köpt biljetten direkt genom flygbolaget. I det sistnämnda exemplet ovan t.ex. blev flyget försenat 7h och United betalade mig EURO600 kontant i kompensation utan att klaga.