Ursprungligen postat av MasterBait
Har man bott ett tag i Kina så inser man hur bra dom har det. Skulle lugnt kunna bosätta mig i Kina om jag lyckades hitta nåt jobb där. Jag skulle ha mycket högre levnadsstandard och ha mycket roligare.
Ingen i Kina bryr sig om politik och tjafs så länge det inte påverkar dom själva. Så när utvecklingen bara går framåt så finns inget att klaga över.
Egentligen är den enda nackdelen att det är svårt att få tag på bra caféer med bra kaffe. Starbucks är minst sagt ojämn och mjölksubstituten de använder är inte alltid så lyckade. Mjölken är överhuvudtaget vidrig i Kina. Det finns sojamjölk iofs.
Fast leva ett bra familjeliv i Kina är bara glömma. Kineser har inte tid att skaffa barn. De bor ofta ensamma och väntar på fabriken ska öppna.