2022-03-15, 22:31
Herr.Dekadens
Ursprungligen postat av MKG
numbeo.com kan man jämföra kostnaden för att stort antal varor, tjänster och även genomsnittliga nettolöner. Generellt sett är levnadskostnaderna i Bukarest 51% av Stockholms kostnader, lönerna 25%. Genomsnittslönen i Stockholm är runt 32 000 kr/månaden, Bukarest 3900 lei/månad, vilket motsvarar 8500 kr. Med ett kostnadsläge som är hälften mit Stockholms så kan
du alltså leva på den nivån som om du hade 17 000 kr i månaden netto som Stockholmare.


Bra med inspel från ytterligare en mångårig Bukarest-svensk!

Jag vill endast kommentera och förtydliga de stora skillnaderna i våra uppgifter om inkomster.
De siffrorna du ser på numbeo bygger på officiella löneutbetalningar för anställning.
De inkluderar inte de personliga inkomsterna från alla Micro-SRL som frilansare och egenföretagare tar utan att betala det som lön, utan endast via utdelningar samt att omfattande nyttja de ganska frikostiga praxis som gäller för vad som är en ok ”expense” att ta på firman (hyran, bilen, restaurangbesök, resor, elektronik etc).
I de flesta högavlönade branscherna i Bukarest (t e c Tech, Consulting) så är det mer regel än undantag att man antingen jobbar på ”collaboration contract” mellan företaget och det egna enmansbolaget istället för anställning, alt. Att man är anställd på minimi-lön och tar ”bonusar” i sitt egna bolag (för att inte ”arbetsgivaren” ska torska på ”employment avoidance” hos ANAF).
Lägg till inkomsterna på alla enmansbolag utan anställda så hamnar du snarare på ca 10,000 Lei per månad i snitt.

De exempel jag nämnt på t e x mjukvaru-ingenjörer som cashar 10k Euro i månaden (vilket inte är särskilt ovanligt kan jag personligen bekräfta) så är det ju i stort sett ingen av de som tar det i nettolön av anställning.

Jag personligen har t e x haft den blygsamma summan av 0 RON i inkomst av tjänst senaste 7 åren