Hitta diskussioner med liknande innehåll

Freedom to roam - Australien.

#1 2009-10-18, 19:41
Packie
Av det lilla jag förstått efter att ha googlat lite så har Australien något liknande Sveriges 'allemansrätt'. Någon som kan bekräfta det och specificera saken en aning?

Kommer backpacka i Australien som en galning och tänker ha med mig ett en-mans tält, var får jag sätta upp det _OCH_ sova över? När jag befinner mig mer i det "vilda" lär ju ingen kolla, men säg att jag sätter upp tältet 30 km från närmaste stad, på en öde strand, kan ju inte vara något problem även ifall kustbevakning (eller vem det än nu är som kollar där nere) skulle knacka på?

som sagt, jag tror inte själv det kommer bli problem, har själv sovit många gånger på stränder och då även på mer "kommersiella" stränder, kommunalarbetare har inte ens brytt sig att väcka mig på morgonen. Men nu är det inte på hemmaplan detta gäller.

tackar i förväg!
#2 2009-10-18, 21:28
Sthlmstjej
HA! GLÖM det, det finns ingen som helst allemansrätt i Australien!
Tälta är förbjudet på stränderna och inte heller i alla nationalparker får man campa.
OM det är tillåtet kommer en ranger och tar betalt för det, och då ingår oftast ingenting i alla fall. (inget dricksvatten, el, ved, dusch e tc)

(På privat mark är det heller inte tillåtet att sätta upp ett tält)

Det är betydligt svårare än i Sverige att tälta och campa då det inte går att bara stanna till där man vill, så räkna INTE med att det skall bli lika enkelt.

Det finns campingplatser men beroende på vart det är, och vilken tid på året, kan det också vara fullt och svårt att få plats. Det kostar pengar och man skall oftast komma in före kl 18.00 och lämna senast kl 10.00 på morgonen därefter. Där finns oftast betal-dushar, grillplatser och ved.
Inte är det vidare billigt heller kan jag säga. Inte heller går det att smita in där, som det gör i Sverige då de har bommar och staket och koll på alla som går in och ut..
#3 2009-10-18, 21:49
CiCoro
Sen hade jag nog aktat mig om jag var du. Har du missat punkt nr. 1 om allemansrätten så borde du nog inte campa på stränder där det förekommer krokodiler och finns gott om spindlar som slinker in under natten.
#4 2009-10-18, 22:05
Packie
tur att jag inte har några planer på att besöka de i norr än så länge då

nåja, då vet jag i alla fall att det inte är tillåtet.

tack för svaren
#5 2009-10-20, 12:36
leenie
Det är inte tillåtet nej, som många säger.

Campingplatser är dock inte speciellt dyrt. Tillåten camping kan man dela upp i två gäng.

1. Riktig campingplats. Priset beror såklart på om du vill ha en powered site eller inte. När vi campar betalar vi runt 30-35 dollar för en powered site för en camping trailer. En sådan site är ungefär 3 gånger så stor som en tältsite och därför också dyrare. Badrum och dusch ingår i priset men det är oftast lås eller kod till toaletterna så det är svårt att smita in om man inte tillhör campingen. OM man får ha lägereld brukar veden kosta runt 10-15 dollar per påse. Kök är lite olika, micro finns oftast. Ibland är bbq gratis ibland kostar det någon dollar.

2. Campa på tillåten plats i naturen/nationalpark. Du måste köpa ett tillstånd för at få campa, som du fäster på tältet. Park rangers patrullerar och du kommer åka fast om du inte har tillståndet och du får då böter. Detta är billig camping, men det finns ingen el, inget dricksvatten, inga toaletter osv. Det är ren bush camping. Kostar oftast mellan 5-10 dollar per person per natt. Ibland finns det duschar någonstans i närheten, oftast är kallvattnet gratis men varmvattnet kostar en dollar/3 min (verkar vara standard).

Jag har sett på ett par platser utmed vägar att det är tillåtet att campa över natten, men that's it. Jag vet inte var du har tänkt att resa eller hur du ska ta dig fram, men om jag tänker på områdena kring där jag bor så tänker jag att det svåra är att hitta en plats att campa på - inte att inte åka fast så att säga. Det känns som att det antingen är industrimark, ren skog och bush där jag personligen inte skulle vilja campa (div creepy crawlies), bostadsområden, privat mark eller stränder. Om du campar på en strand så tänk på att det dels ofta är stor skillnad i tidvatten, att det ofta blåser rejält på stranden (du är ju helt oskyddad) plus att australiensarna är väldigt morgonpigga. Nu går solen upp klockan 05 och många ger sig ut på stränderna och morgonmotionerar. Bara mina tankar kring camping... Vi campar minst en helg i månaden så har du fler frågor är det bara att skjuta.