Vi ska resa till Thailand och är i behov utav lite råd från några erfarna resenärer..
Det är första besöket i Thailand och vi har som mål att besöka ko phangan och Phuket.
Vi söker billiga biljetter men även simpelt och bekvämt ! Jag har fastnat lite i min sökning då jag inte är erfaren av Thailand och inte vet vad som är bästa möjliga och enklast.. Alternativen jag har i nuläget är följande,
alternativ 1: Flyg från Köpenhamn till Bangkok för
4200:- t/r därefter ta inrikesflyg till Phuket för ca
400:- /one way som då bokas separat vilket borde innebära att vi ska hämta resväskan för att sedan checka in den till nästa flyg. tänkte stanna i Phuket 1vecka och därefter dra vidare till Ko phangan och undrar då hur man snabbast, smidigast och billigast kan ta sig till ko phangan från Phuket?
Alternativ 2: Flyg Köpenhamn - Bangkok för
4200:- t/r och bege oss direkt till ko phangan om så är möjligt via båt som isf går varifrån ? kostar ? tid ? Stanna på ko phangan i en vecka och sedan ta båten till Phuket. Är de då direkt båt till Phuket ? Vad kostar den ? tid?
Alternativ 3: Boka alla flygen på samma biljett för smidighetens skull med tanke på resväskor och så.. Köpenhamn - Bangkok - Phuket för
6800:- t/r. Är där några dagar för att sedan åka båt till ko phangan.
Evigt tacksam för svar!