Ni vet hur det är, man ska flyga från Arlanda men bestämmer sig för att ta en svindyr öl/käka en överprissatt macka innanför säkerhetskontrollen.
Vilka jävla priser dom har på grejerna därinne förresten.
Men man tar ett bord och går sen bort till kassan för att beställa sin öl/hämta sin macka. Hela tiden ser man dock till att hålla koll på sina grejer, sådär lagom smidigt kastar man en snabb blick mot väskan var sjunde sekund för att vara säker att väskan inte ska bli snodd av nån jävla Jerker som vill leka flygplatsbingolottovinst med innehållet din ryggsäck. Men det känns aldrig riktigt säkert, för man vet att den där jävla Jerker kan dyka upp när som helst.
Men hur ser det ut egentligen? Snor folk verkligen väskor/grejer av folk även
innanför säkerhetskontrollen? Visst att det säkert snattas i butikerna, men att sno någonting av en privatperson upptäcks ju typ direkt. Och då är det bara att kolla säkerhetskameran för att se vem som gjort det, och sen haffa personen innan boarding/när denne landar i ankomstlandet.
Finns det någon statistik kring detta? Och har n kanske i några egna historier om när ni blivit av med grejer efter säkerhetskontrollen?
Jag har bara blivit av med en jacka utanför säkerhetskontrollen, men då lämnade jag den på en stol, gick iväg för att beställa mat och får skylla mig själv. Gillade ändå aldrig den där jackan om jag ska vara ärlig, dessutom var det i Köpenhamn och vi vet alla hur danskarna är.