Victoria Peak är en schysst (rätt mkt turister dock, men värt ändå

utsiktsplats tycker jag iaf. Ta typ bergsbana upp, det va trevligt. HK är generellt rätt dyrt att handla, iaf om man jämför med fastlands Kina. En möjlighet som jag har hört att folk gör är att dra över dit o shoppa en dag
Jag tycker att Macao kan vara värt att åka till och vara där iaf en kväll. På dagen skulle jag vandra runt i centrum lite. Påminner verkligen om en europeisk stad (inte så konstigt iofs =D)!
Därefter skulle jag äta middagsbuffé i Macau Tower för att sedan dra till något casino.
Jag tycker att Disneyworld i HK va bra (över förväntan!) men jag vet inte om det är värt om du bara ska vara där i en vecka
Klockan 8 (rätta mig om jag har fel på exakta tiden) varje kväll så ska du stå på Kowloon-sidan för att se ljusshowen från skyskraporna på HK-ön. Inte super häftigt men skön stämning o värt o se tycker jag iaf!
Hästkapplöpning har jag hört ska vara coolt att se i HK men har aldrig sett det själv.
Där har du lite mer tips iaf