Ursprungligen postat av Weaverworld
Undantagen till detta är om du blir tagen just när en ny polischef tillträtt och han vill fram i tidningarna för att visa sig handlingskraftig, eller om du beblandat dig med "fel" människor, de som har kontakter inom polis/domstol.
De som sitter i finkan gör detta för att de till slut blivit för kaxiga och dragit till sig uppmärksamhet, eller de som inte har pengar att muta sig ut.
Just detta som kan vara farligt i Asien.
Att beblanda sig med folk som "vill" ha pengar dvs gör vad som helst & samarbetar med polis & rättsväsendet.
Finns många fall runt om som sitter fängslade pga denna anledning.
Det senare ang människor som sitter i finkan har du helt rätt i.
Finns även här exempel på simpla ting som hänt rnt om, och attityd & uppmärksamhet dragit till sig ofantliga straff.
Thailand är ett extrem korrumperat land & det behövs inte mycket alls för att det skall tillämpas extrema & extremt långa fängelsestraff där det även tillämpas tortyr i många av dessa.
Amnesty har i många år vart involverad i många av dessa länder vi tar upp här.
Situationen är både extrem & besvärlig, då insynen är liten vad som händer & fångarna inte vågar pga straffen som blir efter ett uttalande blir horibelt.
Detta är ett jätteproblem, så jag vågar säga att inte äns halva sanningen om vad som händer når inte ut.
Brav & allt som lämnar fängelserna måste under inga kompromisser skrivas på ett språk som ledningen förstår för att inget skall undgå.
Smutskastning osv av landet får inte förekomma, då straffas den intagne direkt !
Mycket tragiskt.