Ursprungligen postat av Blight
Fyfan så äckligt. Gör mig än mer övertygad om att Kuba är ett skitland och att det är till Brasilien jag ska.
Jag var till Brasilien för två år sedan och besökte Kuba i mars. Jag kan bara hålla med. Det är verkligen klasskillnad.
Jag upplevde samma fenomen som knivhippie. En gång stötte vi på en kuban som bara visade vanlig hjälpsamhet och det märktes att han inte ville ha något för det. Det var en ung kille i ett riktigt nergånget område i Matanzas. Vi hyrde moped och åkte milen mellan Varadero och Cueva de Bellamar en dag och det är inte helt lätt även med karta. Man måste in i något som nästan ser ut som en stor avloppstunnel på en liten stengropsstig för att hitta rätt på slutet. (Biltullar 2 CUP enkel resa. Mopedhyra cirka 25 CUP för 24 timmar. Entré 5 CUP pp, kameran (!) 5 CUP, bensin cirka 0,8 CUP/liter.) På parkeringen försökte en man helt enkelt kräva pengar av oss för att vi ställt mopeden där. Observera att detta var när vi var klara med grottan. Hela hans klädstil och uppförande visade att han inte jobbade vid muséet. Inga skyltar fanns. Bara turister hyr sådana mopeder.
Där och då ledsnade jag och gick tillbaka till muséet och pratade med anställda som ryckte på axlarna och sa att det var ingen avgift, naturligtvis.
Det hela började direkt första dan när säljare försökte ta mer än dubbla priset för en halvliters vattenflaska.
Hotelltvätten förstörde ett par byxor med klorin och trots fotobevis och tvättavtal ville hotellet inte ge någon ersättning alls. Reseledaren tyckte i stort sett att "så är det här".
En (oombedd) vägbeskrivning till busstationen broderades ut i fem minuter och sen ville den hjälpsamme mannen ha pengar till en öl.
I Trinidad sov vi hemma hos en familj som tyckte att 35 CUP var priset för mat och boende. Vi behövde inte betala förrän nästa dag. (Gå aldrig på denna, betala direkt och ta kvitto.) Dagen därpå fick vi bland annat betala 17 CUP för två personers frukost. Vi dividerade ett bra tag men sedan fick vi betala en mellansumma eftersom taxin kom och vi skulle till Toppes de Collantes.
Kuba har dessutom nästan inget att handla utom turistskräp till höga priser.
Maten är generellt dålig (första och enda gången "all inclusive") på hotellet och ute. Alla utom en i ressällskapet blev magsjuka vid olika tillfällen. Hur kan man misslyckas med ris? I Varadero förses ett antal stora hotellkomplex med mat från samma centralkök och det är inte alls fyrstjärnig mat vi pratar om. På slutet åt jag nästan bara oskalad frukt efter att ha sett hur matvarorna hanterades.
Cigarrer var inte så billiga utan kostade för oss ~60 CUP (med reservation) för tio stycken Romeo y Julieta. Det finns säkert att hitta till lägre priser men i alla någorlunda vettiga affärer finns ingen konkurrens. Precis som med mopeduthyrningen.
Att Kuba har en turistvaluta, mentaliteten och att det inte fanns valfrihet är det som fick mig att faktiskt vilja åka hem efter tio dagar. Ta till exempel kommunikationerna i Varadero. Det erbjuds bara dåliga alternativ (för dig): dyr cocotaxi, dyr vanlig taxi eller lokaltrafik där du inte kunde köpa en enkelbiljett utan måste lösa en dagbiljett à 5 CUP oavsett om du bara skulle fram och tillbaka till ett ställe på en timme.
Det var en erfarenhet, visst, och den stora förtjänsten med att åka dit är att se ett helt annat levnads- och förhållningssätt som inte finns på särskilt många ställen på jorden men jag skulle bara resa tillbaka om jag fick resan gratis.