Hitta diskussioner med liknande innehåll

Hur mycket fickpengar bör man ha med sig?

#13 2013-04-23, 18:39
ParadiseEdition
Ursprungligen postat av christery
Sånt tar man beslut om på vägen, jag har en tendens att fastna. Missade Hua Min och fastande i Cha Am istället tror jag. Är inte så noga på var jag semestrar så jag sa åt guiden att jag vill till en strand (satt i bkk) och vi dunsade runt lite på några ställen.

Phuket kan vara lite mycket turister, men det är klart - gillar man det så är det väl OK.
Finns nånstrand söder om kata/karon med ett litet hotell och absolut inget att göra - där klev en kvinna av songthawen och skulle bara gosa med hela stranden för sig själv.

Alla är vi olika, jag gillar lite större ställen - men helst inte skränande 20åringar som ramlar omkring.

Har ni bara lite stålar med er så fixar man resten där nere, underbart ställe på det viset - allt går att lösa. Har man tillgång till internet så bokar man lätt resor och hotell i förväg åxå, annars blir det "tourist information" men dom är ibland ganska dyra om man inte vet vad det ska kosta.

Jag släpar ju med mig en dator, ganska fiffigt med skype till Sverige till vanliga telefoner för 18öre minuten. (SkypeOut) Fixar räkningar osv, är hemma nu för att deklarera men sen blir det en månad eller längre i Thailand igen.



Nej jag är inte heller så noga i var jag hamnar så länge det finns en schysst strand, fin natur och god mat. Jag är inte intresserad av storstadskänsla och stadsstressen så jag är rätt öppen för förslag var det bär av. Hua hin verkar vara väldigt litet enligt vissa men helt underbart enligt andra. Jag vill till ett lugnt ställe där, precis som du skriver, det inte dräller av skräniga tonåringar som skriker och super nätterna i ända.

Vi tänkte väl ta det lite som det kommer också när vi är där. Planen var väl att boka ett hotell till bara första 2-3 nätterna vi är där då vi antagligen är lite möra efter en jävla massa timmars flyg och inte ids jaga rätt på ett vettigt hotell. Kan vara rätt skönt att ha ett väntades på sig. Sedan lär vi boka eftersom och ta allt som det kommer. Ta en riktig goresa och bara slappna av! Inte planera och stressa så mycket. Det finns en skönhet i att vara ostrukturerad.
#14 2013-04-23, 19:41
christery
Ska ni stanna till i bkk så har jag i alla fall hittat check in regency park på shukumvhit soi 22 http://www.bangkok.com/check-inn-regency-park/

1500BHT/natt men ganska nära till BRT och från flyget tar du SRTn först, kostar nästan inget men på BRTn var det i alla fall trångt som fan. Är en bit att traska emellan men inte långt. Då hamnar du på soi 23, lite hoppande över gatorna (finns övergångar ifall man är velig) så är man framme.

Finns billigare, men jag är lite bekväm så jag vill ha nåt trevligt. Inga jäkla backpacker dorms.

Men jag pallar inte bkk mer än ett par dar, blodtrycket går i taket

Sen är det bara dra åt nåt håll, sol och sand finns i massor - men risken är att andra hittat dit.

Jag struntar i stränder och då får jag helt plötsligt många fler ställen att välja emellan. Därav Isaan nu.

Lär inte hitta många andra fahranger där i alla fall.
#15 2013-04-24, 01:35
Urijah
För det första; denna tråden är en sjukt bra guide om du ska till Thailand första gången;

https://www.flashback.org/t2016742

Annars så är mitt tips att budgetera för runt 5000 bath per dag, inkluderat hotell.
#16 2013-04-24, 14:24
ParadiseEdition
Ursprungligen postat av Urijah
För det första; denna tråden är en sjukt bra guide om du ska till Thailand första gången;

https://www.flashback.org/t2016742

Annars så är mitt tips att budgetera för runt 5000 bath per dag, inkluderat hotell.


Jag har suttit och kollat priser en massa nu och jag räknar krasst 500 per dag och då tar jag i 200:- kr extra. Tänker mig att kring 7000 borde väl räcka gott för 2 veckor. Vissa dagar kommer jag bara ligga på stranden och det är rätt gratis.