Regler på sj - får man dricka medhavd alkoholhaltig dryck?

#61 2021-07-04, 17:16
Giant Squid
Ursprungligen postat av gve_mfucker
Ett tips är väl att köpa likadan bira som dom säljer i bistron

Bästa tipset idag, funkar dock bara på de tåg med servering och efter 11:00
#62 2021-07-04, 17:18
Giant Squid
Ursprungligen postat av Mailmans
Ta reda på vilken sorts öl som säljs på tåget. Köp samma.

Det sortiment jag sett så är det framförallt Mariestads 50cl burkar. Samt massa hipsteröl som jag inte har någon koll på.
#63 2021-07-04, 18:12
Tyronoi
Som många redan varit inne på får man formellt sätt inte dricka medhavd alkohol. Skulle man ändå göra det ska det mycket till för att bli tillrättavisad av tågpersonalen. Det beror på att det finns något av en oskriven regel om att du får dricka medhavd alkohol om du:

1. Inte stör andra
2. Inte grisar
3. Inte trycker upp flaskan/burken/behållaren rakt upp i tågpersonalens ansikte.


Håller du dig till dessa regler kommer tågpersonalen titta åt andra hållet.
#64 2021-07-04, 18:42
Tryitwize
Man får inte dricka på öresundståget heller
#65 2021-07-04, 18:58
JeffDavis
Ursprungligen postat av Allaballawalla
Det fetade är en väldigt intressant fråga... Tror du att Sveriges lagar styrs av avståndet till Göteborg?

En tågresa mellan Mölndal och Göteborg är inte särskilt lång. Tror du att det påverkar lagen i en riktning som gör det mer eller mindre troligt att man får bryta mot den?

Jag ser folk som kör för fort nästan varje dag, men förstår ändå att det är olagligt att köra för fort...



Jo det kan h*n om h*n vet att du inte köpt den på tåget.


Kan och kan. De GÖR det inte. Jag har druckit medhavd Mariestads långburk på tåg massa gånger helt öppet. Har aldrig fått skäll.
#66 2021-07-04, 19:26
KvinnaMotFeminism
Jag brukar ta en äppeljuiceflaska och fylla med whiskey (typ samma färg) och sen grogga med cola eller sodavatten. Blir mycket roligare att åka tåg då!
#67 2021-07-04, 20:44
blaan
Löser du lätt med att köpa den största läsken dom har på donken eller burger king. Där i kan du lätt ställa en 33cl ölburk å dricka med sugrör ur burken. Göm resten av ölen i en väska. Idiotsäkert
#68 2021-07-04, 21:23
Ursprungligen postat av snivlem
du får inte servera alkohol utan att sälja mat också .... säg ett enda ställe som säljer mat där du kan stövla in med mat hemifrån och förtära!

de har alltså specialsydda unika regler på sj


Herrejesus. Du är retarderad på riktigt. Flera svar i tråden har förklarat att alkohollagstiftningen är särskild. Att du äter din sillmacka på tåget är det ingen som bryr sig om.

När jag som försvarsmaktsantälld för 20 år sedan åkte mycket tåg hade jag alltid med mig en pava rödvin, glas och lite snacks. Gick på nått vis lättare att sätta sig på tåget söndag kväll då. 😉
#69 2021-07-05, 02:50
Mailmans
Ursprungligen postat av Giant Squid
Det sortiment jag sett så är det framförallt Mariestads 50cl burkar. Samt massa hipsteröl som jag inte har någon koll på.


SL kör på Mariestads vet jag. Tror IPAn du pratar om kan vara Ship ful of IPA. Gul etikett?
#70 2021-07-05, 14:12
Giant Squid
Ursprungligen postat av blaan
Löser du lätt med att köpa den största läsken dom har på donken eller burger king. Där i kan du lätt ställa en 33cl ölburk å dricka med sugrör ur burken. Göm resten av ölen i en väska. Idiotsäkert

Är det öl man föredrar samt åker ofta typ pendlar. Så rekommenderar jag en lite kylväska som rymmer ett sexpack med ett kylblock i.
Samt en sk, softdrink beer sleeve som man kan trä över burken så den ser ut som en coca cola. Den funkar i alla allmäna uttrymmen.
Finns massa varianter lite olika material, typ denna.

https://www.fruugo.se/beer-cans-cover-case-bottle-hold-hiking-accessorie...
#71 2022-04-22, 09:03
Enligt SJs hemsida..
Att handla på systemet: Mariestad 50cl, Melleruds utmärkta pilsner flaska 33cl och A ship full of IPA flaska 33cl.
#72 2022-04-22, 11:29
Hew18
Det är väl bra att folk inte får dricka medhavd alkohol på sj. Det är väl okej om du kan hantera alkoholen, men det finns alltid dem som inte kan, och det kan bli obehagligt att bli instängd om det är en massa människor som dricker alkohol och som inte kan hantera alkoholen och du inte kan lämna platsen. Så för allas bästa så tycker jag det är bra att folk inte får dricka medhavd alkohol på platser som tåg, flyg, buss etc, ställen som är svåra att lämna om någon blir hotfull.