Vilket är det deppigaste och gråaste landet ni besökt? Diskbänksrealism deluxe

#289 2023-02-21, 13:43
george.sthlm
Ursprungligen postat av DraconianTimes
Ja shit vilket elände. Brukade köra en hel del från södra Polen och vidare genom Presov och Koscice mot Bratislava och Wien. Tidigare innan de byggde en ringled så körde man genom Koscice via en dubbelfilig bred väg. Den går precis utanför Lunik IX. Polletten trillade ner när jag såg ett reportage om Lunik IX. Stället ligger precis när den dubbelfiliga vägen övergår i motorväg. En gång när jag började gasa på till 120, så ser jag plötsligt en smutsig kvinna bärandes på en unge mellan körfälten. Annars kunde man träffa på någon luffare som drar en släpkärra på vägrenen. När man kör vidare på E58 så tonar plötsligt en gigantisk postapokalyptisk byggnad upp sig längs motorvägen. Det är U.S. Steel Kosice stålverk där man gör plåt till bilkarosser. Hyundai och KIA har sin plåt därifrån.
Bortsett från Lunik IX så är Koscice en av Europas finare städer. Tyvärr har östra Slovakien blivit en dumpningsplats av zigenare.


Tips är att besöka Belchatow ett par mil söder om Lodz i Polen.
Gigantiskt brunkolsdrivet värmekraftverk med tillhörande gigantiska dagbrott av kol.
Svårt att andas pga föroreningarna. År efter år leder Belchatow ligan över europas värsta
utsläppskälla.

Lignit är väl den korrekta namnet för bränslet men i dagligt tal är det ju brunkol.
#290 2023-02-21, 13:45
bananjuice
Ursprungligen postat av tomtoddler
Vi kan inte ha varit i samma Bratislava! Håller inte alls med dig.


Jag var i utkanterna och inte stadskärnan
#291 2023-02-21, 16:05
DraconianTimes
Ursprungligen postat av george.sthlm
Tips är att besöka Belchatow ett par mil söder om Lodz i Polen.
Gigantiskt brunkolsdrivet värmekraftverk med tillhörande gigantiska dagbrott av kol.
Svårt att andas pga föroreningarna. År efter år leder Belchatow ligan över europas värsta
utsläppskälla.

Lignit är väl den korrekta namnet för bränslet men i dagligt tal är det ju brunkol.


Ja shit! Läste att de planerar och stänga eländet och bygga kärnkraftverk vilket ingen bör sakna.
När du väl är i Polen så har du även Katowice och städerna omkring som ju är uppbyggda omkring kolgruvor och kraftverk. Katowice har länge plågats av dålig luft och en allmän sunkighet.

Nr 1. i Europa och en svårslagen sådan har varit Kopsa Mica i Rumänien som under Nicolae Ceaușescu producerade något jävla gummipulver med ett svart damm som fullständigt smutsade ner allt. Enligt vad jag har läst så är fabrikerna rivna idag och stället är ett tillhåll för zigenare då ingen välbärgad vill vara i närheten av Kopsa Mica.
Kolla på det här reportaget. https://www.youtube.com/watch?v=Ece8QFMaqoE
#292 2023-03-13, 22:39
MatuldaochMegasen
Hilo, Hawaii.
Gick genom en öde stad i ösregn och tittade i skyltfönstren.
Hälften av affärerna skyltade med "No help wanted". Den andra hälften hade redan slagit igen för gott.
Den enda öppna och upplysta affären jag hittade var en affär för braskaminer! Jag var tvungen att gå in för att se några levande människor och diskutera marknaden för braskaminer på Hawaii. Kalla nätter, så det var det enda stället som lönade sig i Hilo.
Hilo har som turistslogan det fantastiska "Hilo - regnbågarnas stad". Inte HBTQ-regnbågar, utan riktiga, blöta regnbågar. Det var inte många timmars uppehåll i regnet.
#293 2023-03-25, 07:17
StigEngstrom
Aberdeen! Vädret, grova dialekten och gråheten är som Göteborg fast hundra gånger värre.
#294 2023-03-31, 11:20
kukpasta
Ni som skriver Sverige har ni verkligen varit i någon sleten by/småstad i typ Slovakien eller Polen? Eller varför inte Ryssland (innan kaozet drog igång)?